Kategorie

Jak działa niszczarka?

Autor     lut 7, 2017     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Niszczarka stoi na straży poufności danych. Może się wydawać, że to całkiem nieskomplikowany sprzęt...
Biuronimo.pl
Jak działa niszczarka?

Niszczarka stoi na straży poufności danych. Może się wydawać, że to całkiem nieskomplikowany sprzęt biurowy. Tak było kiedyś. Współczesne niszczarki to zaawansowane urządzenia, tnące nie tylko papier, ale i karty kredytowe czy płyty CD. Zobacz, jak działa niszczarka.

Ogólna definicja i zasada działania niszczarki

Niszczarka to urządzenie elektryczno-mechaniczne, służące do niszczenia dokumentów w taki sposób,  by uniemożliwić odczytanie zapisanych na nich wcześniej danych Najczęściej używa się ich do niszczenia dokumentów papierowych, ale w niektórych firmach tnie się nimi inne materiały.

W przypadku papieru niszczarka może pociąć dokument na:

  • - paski – łatwiej jest odtworzyć zniszczony dokument;

  • - ścinki – odtworzenie dokumentu jest znacznie trudniejsze;

  • - mikrościnki – najwyższy poziom bezpieczeństwa, bez możliwości odzyskania dokumentu.

Droższe od podstawowych modele posiadają również szczeliny do niszczenia płyt CD i kart kredytowych. Profesjonalne wersje biurowe dobrze radzą sobie ze zszywkami i spinaczami.

Nośniki danych przeznaczone do zniszczenia oraz stopień ich rozdrobnienia ściśle określa specjalistyczna norma DIN 6639, do której stosują się producenci dzisiejszych niszczarek. Warto mieć na uwadze tę normę, by wiedzieć, czy niszczarka poradzi się z twardszymi materiałami.

Najniższa klasa (P-1) tnie paski na szerokość ok. 12 mm. Niszczarki z tej klasy wykorzystuje się do niszczenia mniej ważnych dokumentów. Najwyższa klasa (P-7) tnie paski na szerokość ok. 1mm. W tej klasie znajdują się zaawansowane niszczarki stosowane do niszczenia ściśle tajnych informacji. których nie można odtworzyć.

Jak działa niszczarka? - budowa urządzenia

Cztery najważniejsze elementy każdej niszczarki to:

  • - głowica tnąca – w zależności od konstrukcji tnie na paski lub ścinki,

  • - silnik – wprawiający głowicę w ruch,

  • - pojemnik na odpady – jego kształt zależy od przeznaczenia niszczarki,

  • - podajnik – najczęściej szczelinowy; w niszczarkach automatycznych w formie oddzielnego zasobnika.

Do małych i średnich biur najczęściej kupuje się niszczarki koszowe. Składają się one z pojemnika w kształcie kosza, na który nakłada się obudowę. W obudowie znajduje się silnik i mechanizm tnący, a na powierzchni obudowy umieszczone są szczeliny podawcze oraz panel kontrolno-sygnalizacyjny. W zależności od szerokości szczeliny można jednorazowo zniszczyć jeden lub więcej dokumentów.

Generalna zasada tego, jak działa niszczarka, nie zmieniła się od prawie 100 lat. Trudno uwierzyć, ale pierwsze takie urządzenie (działające na korbkę) powstało w 1909 r. Od tego czasu dużo się zmieniło, pojawiły się normy, standaryzacje. To co pozostało – to potrzeba bezpieczeństwa i ochrony poufnych informacji. Jeżeli istnieje potrzeba posiadania wydajnego i trwałego sprzętu, korzystniej zainwestować w droższą, ale i skuteczniejszą niszczarkę.

Powiązane produkty