Kategorie

Czym zastąpić cukier?

Autor     kwi 1, 2020     Wszystkie , Porady    0 Komentarzy
Obok soli, od dłuższego czasu cukier nazywany jest "białą śmiercią" i jakkolwiek można uważać takie...
Biuronimo.pl
Czym zastąpić cukier?

Obok soli, od dłuższego czasu cukier nazywany jest "białą śmiercią" i jakkolwiek można uważać takie określenie za przesadę, to już zaprzeczyć nie można, że nadmiar cukru szkodzi. Przewlekłe choroby, jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, a także otyłość oraz kłopoty z próchnicą są w dużej mierze wywoływane przez nadmiar cukru. Tymczasem wielu z nas nie wyobraża sobie wypieków, herbaty albo kawy bez choćby odrobiny cukru, a skoro istnieje tak wiele przeciwwskazań dla jego używania, pojawia się pytanie: czym zastąpić cukier?

Czym zastąpić cukier – zamienniki

W handlu istnieje sporo zamienników dla cukru, a wiele z nich jest używanych przez przemysł spożywczy do słodzenia np. napojów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że słodziki są dosyć drogie i w napoju za kilka złotych nie uświadczymy takiego produktu, ale właśnie najtańszy, czyli cukier. Jeżeli więc jesteśmy na diecie bezcukrowej, to tego rodzaju produkty, a także wypieki z cukierni trzeba sobie odpuścić, a spożywać wyłącznie przygotowane przez siebie.

Do wyboru mamy przynajmniej kilka substancji słodzących, które mogą z powodzeniem zastąpić cukier, zarówno w wypiekach, jak i do słodzenia napojów.

Zamienniki naturalne

Są to substancje słodzące pochodzące bezpośrednio z natury, bez ich uzdatniania lub specjalnego przetwarzania.

Stewia

Południowoamerykańska roślina, zawierająca w liściach i łodygach glikozydy stewiolowe, powodujące to, że jest 200-300 razy słodsza od cukru. U nas do słodzenia wykorzystuje się liście w formie sproszkowanej albo wyciągi w postaci płynów lub tabletek. Zaleca się jednak stewię pod postacią liści, gdyż formy przetworzone są pozbawione składników odżywczych. Liście stewii zawierają witaminy z grupy B, żelazo, magnez i wapń, a ponadto nie ulegają one rozkładowi przy słodzeniu gorącego napoju, np. kawy, czy podczas pieczenia ciasta. Minusem paragwajskiej rośliny jest jej gorzki posmak i trzeba się do niego przyzwyczaić. Zaletę jest za to zerowy indeks glokemiczny i niska kaloryczność, polecana jest więc diabetykom i osobom odchudzającym się.

Syrop daktylowy i miód

Miodu nie trzeba nikomu przedstawiać, jest naturalnym słodzikiem, zawierającym fruktozę oraz glukozę, a pozbawionym sacharozy. Jest dużo zdrowszy od cukru buraczanego i trzcinowego i ma mniejszy indeks glikemiczny. Miód jest zdrowy, ale nie zaleca się go osobom na diecie odchudzającej ani diabetykom.

Syrop daktylowy jest o tyle lepszy od samych daktyli, zawierających m.in. karoteny, witaminę E, żelazo, czy fosfor, że można nim posłodzić herbatę lub kawę. W wypadku ciast można do posłodzenia całości użyć natomiast daktyli suszonych. Niestety i tutaj nie jest to produkt dla diabetyków.

Zamienniki półsyntetyczne

Zamienniki uzyskiwane poprzez przetworzenie produktów pochodzących z natury.

Ksylitol

Cukier brzozowy, czyli ksylitol, jest uzyskiwany przede wszystkim z kory brzozowej. Jest podobny w smaku do cukru, ale zawiera mniej kalorii (240kcal/100 g) oraz ma niski indeks glikemiczny (IG:8), a to powoduje, ze jest polecany zarówno diabetykom, jak i osobom liczącym kalorie. Ponadto ksylitol opóźnia procesy starzenia organizmu, wzmacnia go, jest użyteczny w walce z osteoporozą i nie powoduje próchnicy. Jego jedyną wadą jest zalecane umiarkowane używanie, do trzech łyżeczek dziennie, gdyż nadmierne spożycie może powodować kłopoty żołądkowe.

Erytrytol

Półsyntetyczny słodzik, pochodzący z grupy polioli, jak i ksylitol, z tym, że erytrytol nie pozostawia ani gorzkiego posmaku, ani nie powoduje dolegliwości gastrycznych. Może być stosowany praktycznie bez ograniczeń, biorąc jedynie pod uwagę zdrowy rozsądek w spożywaniu słodkich pokarmów. Erytrytol jest niewątpliwym hitem wśród słodzików i nadaje się tak i do wypieków, jak i do słodzenia deserów czy herbaty lub kawy. Jedyna wada, to nie należy nim słodzić pokarmów dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Erytrytol jest chyba najbardziej pożądanym zamiennikiem cukru dla diabetyków oraz osób na diecie bezcukrowej.