Kategorie

Wyprawka szkolna do liceum

Autor     lip 14, 2020     Wszystkie , Porady    0 Komentarzy
Lipiec i sierpień to czas na wakacje: na odpoczynek, ulubione aktywności, na które nie było czasu w roku...
Biuronimo.pl
Wyprawka szkolna do liceum

Lipiec i sierpień to czas na wakacje: na odpoczynek, ulubione aktywności, na które nie było czasu w roku szkolnym, na ładowanie akumulatorów, ale i czas na... przygotowanie się do kolejnego sezonu w szkole. Wyprawka szkolna do liceum, zwłaszcza jeśli jest to klasa pierwsza, wymaga logistycznego podejścia i kompletowania poszczególnych akcesoriów już w trakcie wakacji.

Wyprawka szkolna do liceum – pakiet podstawowy

1. Podręczniki.

Bez podręczników przekazanie wiedzy uczniom byłoby znacznie utrudnione, podobnie jak przyswojenie wiedzy już w domu. Jest to chyba najdroższa spośród inwestycji, która jednak nie może zostać pominięta.

2. Zeszyty.

Pomimo że bez podręczników ciężko jest funkcjonować, to jednak zeszyty pełnią funkcję głównego źródła wiedzy – oczywiście po uwzględnieniu staranności ucznia i wymogów nauczyciela. Kupno powinno być przemyślane, gdyż wybór zeszytów na rynku oszałamia. Zeszyty w kratkę, w linie, grube, z cienką oprawą... W przypadku drugiej czy trzeciej klasy nauczyciel często wymaga, by kontynuować zeszyt z roku wcześniejszego, jednak klasa pierwsza wymaga... „carte blanche”.

3. Strój na wf.

Kwestia ubioru na zajęcia wychowania fizycznego jest niejednokrotnie kwestią indywidualną; nie każdy ma w zwyczaju nabywać specjalny i markowy strój sportowy – niektórym uczniom wystarczy zwykła koszulka z krótkim rękawem i spodenki lub dresy/legginsy. Warto jednak zaopatrzyć dziecko w przynajmniej dwa komplety, ze względu na kilka godzin wf-u w szkole. Sytuacja stroju może jednak rozwiązać się sama, jeśli dziecko uczęszcza do liceum, które preferuje zakup stroju z nazwą szkoły, które nabyć można u nauczyciela wychowania fizycznego.

4. Przybory szkolne.

W wyprawce szkolnej nie powinno zabraknąć takich przyborów, jak: długopisy, linijki, kalkulatory, ołówki i innych elementy. Ich kupno powinno być kwestią prostą, gdyż na tym etapie edukacji dziecko zazwyczaj wie jakie przedmioty preferuje. Nie mniej jednak warto stworzyć wstępną listę, aby we wrześniu uniknąć wizyt w sklepie papierniczym kilka razy w tygodniu po jeden tylko przedmiot. Pamiętać należy także o piórniku, który pomieści wszystkie bibeloty.

5. Buty zastępcze.

Łożąc na remonty i utrzymanie szkoły powinniśmy zaszczepić w dziecku konieczność dbania o wspólne mienie, dlatego kupno obuwia zastępczego i jego zmienianie powinno być elementarną czynnością podczas wizyty w szkole. Obuwie zastępcze powinno być również wygodne, w celu uniknięcia otarć czy kontuzji. O ich marce decyduje zasobność portfela rodzica, jednak sugeruje się, aby były to buty sportowe, by można było z nich korzystać przez długi czas w trakcie różnych aktywności.

6. Pojemniki, worki.

Równie ważne jest zaopatrzenie licealisty w pojemniki na śniadanie (i korzystanie z nich!), które zachęcą dziecko do zdrowego stylu życia. W tym wieku dzieci zazwyczaj otrzymują od rodziców kieszonkowe, lecz nie jest wskazane, by wydawali jest na słodycze, czy fast food mające zastąpić pełnowartościowy posiłek, jakim jest śniadanie. Z racji, że niektóre szkoły nie posiadają odrębnych pólek na buty dla każdego ucznia, warto kupić także worek na obuwie zastępcze, który ochroni przed zagubieniem.

7. Plecak.

Wszystkie powyższe przedmioty, co oczywiste, należy mieć w czym nosić. Kupno plecaka nie może być jednak przypadkowym wyborem, gdyż licealista niejednokrotnie spędza w szkole niemal cały dzień, a w związku z tym potrzebuje wziąć ze sobą wiele przedmiotów; ich dźwiganie zaś może odbić się na zdrowiu. Odpowiedni plecak powinien być nie tylko pakowny (m.in. wyposażony w kilka mniejszych kieszeni również), ale i chroniący kręgosłup przed przeciążeniem.

Jak to ugryźć?

Najważniejszą rzeczą jest spisanie w poszczególnych wymienionych grupach konkretnych pozycji. W przypadku podręczników listy dostępne są na stronach internetowych szkół i z tym nie powinno być większych trudności.

Wyprawka szkolna do liceum to nie lada wydatek, dlatego właśnie przygotowania rozpocząć warto już w lipcu. To powinno odciążyć nieco domowy budżet, w końcu bardziej znośne dla portfela jest kilkukrotne wydanie mniejszych kwot, aniżeli jednorazowe pozbycie się całej wypłaty.

Przygotowanie do szkoły nie musi być udręką lub wyzwaniem, przy dobrej organizacji wszystko pójdzie gładko, a uczeń przywita nowy rok szkolny z uśmiechem na ustach, pełen zapału i chęci do pracy.

Powiązane produkty