Kategorie

Rok szkolny 2020 - zasady bezpieczeństwa

Autor     sie 17, 2020     Wszystkie , Porady dla rodziców    0 Komentarzy
1 września zbliża się coraz większymi krokami. Dla wszystkich osób uczęszczających do placówek...
Biuronimo.pl
Rok szkolny 2020 - zasady bezpieczeństwa

1 września zbliża się coraz większymi krokami. Dla wszystkich osób uczęszczających do placówek edukacyjnych jest to czas powrotu do szkoły. Ten rok szkolny będzie znacznie różnił się od wszystkich poprzednich - ze względu na pandemię koronawirusa. Nowe zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać już od pierwszego dnia szkoły. Wszystko to w trosce o zdrowie dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Jak będzie wyglądał rok szkolny 2020/2021?

Nowe zasady bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych

Szkoły są dużymi skupiskami ludzkimi - muszą w nich panować restrykcje sanitarne. To daje nam pewność przebywania w bezpiecznej i wolnej od wirusów przestrzeni. Oto dwie z ważniejszych wytycznych, na które nauczyciele oraz uczniowie powinni być gotowi po powrocie do placówki:

  • Dystans społeczny oraz dezynfekcja rąk

Jednym z podstawowych obowiązków będzie konieczność dezynfekcji rąk przed wejściem do budynku. Zasłanianie ust przy kaszlu czy też kichaniu jest równie ważne, co mycie rąk wodą z mydłem. Utrzymywanie dystansu społecznego, nie dotykanie nosa, oczu czy też ust nie powinno zdziwić nikogo. Przerwy międzylekcyjne powinny być organizowane na powietrzu; boisko czy też dziedziniec szkoły nada się do tego odpowiednio. Nie trzeba będzie chodzić w maseczkach - chyba ze dystans społeczny będzie niemożliwy do utrzymania.

  • Zasady bezpieczeństwa na stołówce oraz na sali gimnastycznej

Pomieszczenia te muszą być czyszczone regularnie. W przypadku stołówki musimy pamiętać o odległości między stołami - minimum 1.5 metra. Jeśli okaże się to niemożliwe, placówka ma za zadanie zapewnić środki ochrony osobistej.

Wszystkie przyrządy służące do rekreacji (obręcze, skakanki, piłki) muszą być dokładnie dezynfekowane oraz czyszczone. Podczas trwania zajęć sportowych zaleca się sporty, w których utrzymuje się duży dystans - są to między innymi badminton, tenis ziemny, tenis stołowy, trening przekrojowy, lekkoatletyka, siatkówka czy też zajęcia na wolnym powietrzu (otwartej przestrzeni). To dobra alternatywa dla sportów kontaktowych, zwłaszcza w czasach, gdy musimy utrzymywać dystans.

Chory uczeń na terenie placówki - podstawowe zasady postępowania

Jeśli w szkole będzie obecne chore dziecko, to dyrektor musi izolować dziecko od rówieśników i zadzwonić do jego opiekunów prawnych z prośbą o odbiór ucznia. Później rodzic ma za zadanie skierować się do lekarza, aby potwierdzić obecność wirusa. Takie są zalecenie Ministra Zdrowia.

Jeśli uczeń posiada objawy charakterystyczne dla posiadania w organizmie koronawirusa (kaszel, infekcja górnych dróg oddechowych, wysoka gorączka), to rodzic musi poinformować najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną. To ona wyda zalecenia w sprawie dalszego postępowania. Jeśli test będzie pozytywny, zorganizowane zostanie dochodzenie epidemiologiczne, które ma wskazać zarażonych na zainfekowanie patogenem. Mogą oni zostać skierowani na 14 dniową kwarantannę. Powinny wtedy monitorować swój ogólny stan zdrowia - przykładowo przez mierzenie temperatury.

Edukacja stacjonarna - sposób na walkę z koronawirusem

Wszystkie placówki oświatowe różnią się od siebie. O metodzie nauczania decyduje dyrektor szkoły - wybierze on odpowiednie rozwiązanie dla problemu. Jakiego typu działania mogą zostać podjęte? Zawieszenie zajęć szkolnych oraz przestawienie się na metodę zdalnego nauczanie jest świetną opcją. Jednak zanim dyrektor zadecyduje o czymś takim, musi mieć zgodę Państwowego Inspektora Sanitarnego.

Jak wygląda nauczanie zdalne, tuż po zawieszeniu przez dyrektora zajęć lekcyjnych w placówce?

Będzie ono wyglądało podobnie do tego ubiegłorocznego. Istnieje również opcja wariantu mieszkaniowego. Polega ona na naprzemiennej realizacji zajęć - uczeń jeden tydzień uczy się w domu, zaś drugiego chodzi do szkoły. Mogą zostać zaproponowane również inne, alternatywne rozwiązania. Konieczność zamknięcia całego obiektu nie jest potrzebna. Decyzje uzależnione będą od skali zagrożenia zakażeniem koronawirusem, oraz od etapu edukacji, klasy, oddziału czy też grupy wychowawczej.

Powiązane produkty