Kategorie

Pastele olejne - co to jest i jak je stosować?

Autor     wrz 23, 2022     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Różnorodność artykułów plastycznych może zaskoczyć niejedną osobę. W ofertach sklepów można znaleźć...
Biuronimo.pl
Pastele olejne - co to jest i jak je stosować?

Różnorodność artykułów plastycznych może zaskoczyć niejedną osobę. W ofertach sklepów można znaleźć flamastry, markery, farby, pędzle różnej grubości i zrobione z różnych rodzajów włosia, różnokolorowe kartony, bloki i podkłady do malowania. Najbardziej popularnym narzędziem  plastycznym od lat pozostaje jednak kredka. Aktualnie na runku dostępne są różne rodzaje kredek: ołówkowe, świecowe, kredki o różnych kształtach, rozmiarach i grubościach. Wśród nich są również pastele.

Rodzaje pasteli

Pastele występują w wersji suchej i olejnej. To, co łączy pastele olejne i pastele suche, to pierwszy człon nazwy, czyli pastel. Słowo pastel w języku włoskim oznacza "ciasto". Zostało ono użyte do nazwania kredek, z powodu konsystencji masy, z której kredki te powstają (konsystencja przypomina właśnie ciasto). Pomimo częściowej zgodności w nazwie, są to zupełnie inne w użytkowaniu produkty.

Pastele suche (pastele miękkie) mają małą ilość spoiwa, są więc kredkami suchymi, miękkimi, kruchymi, łatwo się pylą. Swoją strukturą przypominają kredę do tablicy. Łatwo je rozetrzeć, dzięki czemu można otrzymać mało precyzyjny, rozmyty efekt. Dzięki temu, łatwo też zetrzeć błędy w rysunku i nanieść na papier poprawki. Cecha ta powoduje również, że prace wykonane suchą pastelą są nietrwałe i łatwo ulegają zniszczeniu.

Pastele olejne (pastele twarde) mają w składzie pigmenty, glinkę, olej i wosk. Olej i wosk są w pasteli olejnej spoiwem. To one sprawiają, że podczas rysowania pastele olejne nie pylą się i nadają rysunkowi "mokry" efekt. Wosk zawarty w kredce powoduje, że kredka gładko sunie po podłożu. Sprawia również, że prace wykonane tłustą pastelą są bardzo trwałe i odporne, również na światło.

W sklepach można znaleźć pastele olejne różnych marek. Będą one różniły się między sobą długością, grubością, a także tym, jak się nimi rysuje. Będą też różnej jakości i różnego przeznaczenia. Warto sprawdzić, której firmy pastele olejne sprawdzą się najlepiej do założonych przez użytkownika celów.

Budowa pasteli olejnych

Zazwyczaj pastele olejne mają postać podłużnych bloczków o długości ok. 7 cm i grubości do 1 cm. Pasteli olejnych nie temperuje się. Każda kredka oklejona jest papierem, który zabezpiecza kredkę przed uszkodzeniami, a dodatkowo chroni palce przed zabrudzeniem. Papier ten, jednak, bardzo łatwo zdjąć. Po zdarciu zabezpieczenia uzyskuje się dostęp do większej części kredki. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać kredkę o większej niż przewidziana przez producenta powierzchni. To, z kolei, przyczynia się do zarysowywania większej przestrzeni kartki papieru w krótszym czasie niż podczas rysowania kredkami ołówkowymi. Może też służyć eksperymentom związanym na przykład z mieszaniem kolorów lub rysowaniem szeroką częścią (bokiem) kredki.

Pastele olejne są bardzo zwarte w strukturze, ale też miękkie. Dzięki temu łatwo nakładać na siebie kolory i łączyć je sobą, rysować warstwami. Przy lekkim dociśnięciu do papieru zostawiają na nim delikatny ślad. Mocniejsze dociśnięcie do papieru daje mocne krycie bez białych prześwitów papieru. Przy gęstym rysowaniu, które przykrywa strukturę papieru, tworzą na nim lekko lepką powierzchnię, która nie przepuszcza wody. Dobrze jest pamiętać, żeby nie dociskać kredek zbyt mocno. Bardzo duża siła nacisku może spowodować, że kredka ułamie się lub ukruszy. Jeśli, jednak, tak się stanie, kredek w mniejszych kawałkach z powodzeniem można nadal używać.

Popularne pastele olejne

Pastele olejne mają nasycone kolory, które na papierze nie tracą na intensywności. Dzięki temu, że łatwo się ze sobą łączą, można uzyskać efekt stopniowego przechodzenia jednego koloru w kolejny. Pastele olejne Pentel oraz pastele olejne Faber-Castel sprawdzą się w rysowaniu pejzaży, natury, przedstawieniach abstrakcyjnych. Ze względu na swoją grubość i miękkość trudniej wykonać nimi precyzyjny rysunek na małym formacie. Będą idealne dla osób, które chcą uzyskać malarski efekt. Sprawdzą się zarówno w pracy w przestrzeni pracowni, jak i w plenerze. Do uzyskania wyraźnych konturów, delikatnych linii i szczegółów, mogą okazać się przydatne kredki pastelowe olejne nazywane również kredkami tłustymi. Wyglądem przypominają kredki ołówkowe, wkład zamknięty w drewnianej oprawie jest jednak tłustą pastelą. Kredki olejne są dostępne z wkładem o różnej miękkości i twardości.

Jak stosować pastele?

Struktura pasteli i jej miękkość, sprawia również, że można nimi rysować po różnym podłożu. Oprócz papieru za podkład może służyć tektura, karton, drewno oraz płótno malarskie. Eksperymenty z rysowaniem pastelami olejnymi na różnorodnych materiałach dadzą dużo radości i ciekawych efektów. Tłuste pastele inaczej będą wyglądać na papierze (nawet kolor i faktura papieru ma znaczenie) i inaczej na tekturze lub drewnie. Warto pokusić się o zabawę z rysowaniem po podkładach mniej oczywistych, jak np. materiał o różnym splocie i różnej grubości tkania, plastik lub ceramika.

Zawartość oleju w pastelach sprawia, że łatwo je rozetrzeć. Można to zrobić palcami, zwiniętym ciasno kawałkiem papieru. Efekt rozmycia uzyskuje się przy użyciu kawałka materiału lub wacika zmoczonego terpentyną. Otrzymany w ten sposób efekt przypomina malowanie farbą olejną.

Do zabezpieczenia rysunków wykonanych pastelami tłustymi służy fiksatywa. Jest to rodzaj bezbarwnego werniksu, stosowanego do utrwalania prac plastycznych wykonanych pastelami, ołówkiem i węglem. Warto zaznaczyć, że zastosowanie zbyt dużej ilości fiksatywy, może spowodować wyblaknięcie kolorów. Dobrze jest stosować ją oszczędnie.

Pastele olejne są narzędziem plastycznym, które łatwo brudzi. Pomimo papierowej osłonki nie trudno o kontakt skóry z rysującą częścią kredki. Ze skóry łatwo zmyć ją ciepłą wodą z mydłem. Z ubrań schodzi trudniej. Przed praniem dobrze użyć na plamę mocniejszy detergent, jak np. płyn do naczyń. Z innych środków sprawdza się miejscowe zastosowanie przed praniem terpentyny lub denaturatu.

Łatwość rysowania sprawia, że kredki te będą idealne dla najmłodszych użytkowników. Z pewnością sprawdzą się dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas początkowych. Efekty, które można uzyskać pastelami olejnymi zaskoczą nie jednego profesjonalistę i artystę.

Powiązane produkty