Kategorie

Prawidłowe siedzenie przy komputerze - kilka ważnych zasad

Autor     paź 27, 2017     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Najnowsze badania wskazują na to, że obecnie najczęstszą przyczyną dolegliwości związanych ze...
Biuronimo.pl
Prawidłowe siedzenie przy komputerze - kilka ważnych zasad

Najnowsze badania wskazują na to, że obecnie najczęstszą przyczyną dolegliwości związanych ze środowiskiem pracy może być siedzący tryb życia. Tymczasem ludzkie ciało najlepiej przystosowane jest do częstego ruchu. Inaczej niż przy pracy statycznej - podczas wysiłku fizycznego mięśnie pozostają dobrze ukrwione. W toku procesu ewolucji człowiek stopniowo przechodził od ruchliwego do coraz bardziej siedzącego trybu życia. Pierwotne warunki wymagały aktywności fizycznej, związanej ze zbieractwem oraz łowiectwem - typowymi zajęciami przedstawicieli gatunku ludzkiego w okresie jego wczesnego rozwoju. Dopiero wraz z nastaniem cywilizacji zaczął zmieniać się także sposób pracy. Czy to znaczy, że praca siedząca musi prowadzić do chorób? Niekoniecznie, jeśli tylko nauczymy się przestrzegania kilku podstawowych zasad. Prawidłowe siedzenie przy komputerze może zaoszczędzić nam zmęczenia i bólu.

Rób przerwy w pracy

Praca przy komputerze szczególnie obciąża mięśnie barków, rąk i karku, a także kręgosłup. Bardzo wskazane jest zatem robienie częstych przerw, podczas których można wykonać zestaw krótkich ćwiczeń albo zrobić krótki spacer (przy braku możliwości wyjście na dwór nawet po pomieszczeniu).
Co oprócz ruchu i technik relaksacyjnych pozwoli uniknąć przykrości związanych z pracą przed komputerem albo zminimalizować dolegliwości?

Odpowiednie wyposażenie

Niemniej istotna pozostaje sprawa wyposażenia. Źle dobrane lub nieumiejętnie wykorzystywane krzesło czy byle jakie biurko bywają najczęstszą przyczyną dolegliwości związanych z pracą w korporacjach, takich jak bóle kręgosłupa, pogarszanie się wzroku, zapalenia ścięgien.

Sprawa zupełnie podstawowa: biurko. Najlepiej zaopatrzyć się w takie z regulacją wysokości. Powinno być na tyle duże, aby pozostawiało miejsce na swobodne ułożenie rąk. Klawiatura nie powinna znajdować się przy samej krawędzi. Dzięki temu będziemy mieli więcej przestrzeni na nadgarstki.

Meblem równie ważnym jak biurko jest krzesło. Nie musi to być bardzo nowoczesna i droga konstrukcja. Wystarczy, że będzie miało oparcie dostosowane do kształtu naszych pleców, jeszcze lepiej - jeżeli będzie lekko wgięte do przodu. Dobrze gdy posiada podłokietniki. Powinny one znajdować się na wysokości blatu biurka. Do tego warto zamówić dodatkowe podpórki pod plecy i pod lędźwie.

Kiedy już staniemy się szczęśliwymi właścicielami odpowiedniego - dostosowanego do naszej pracy - fotela, możemy na nim wygodnie usiąść. Wygodnie, oznacza z zastosowaniem zasad ergonomii. Układamy zatem stopy płasko na podłodze, kolana powinny pozostawać zgięte pod kątem prostym.

Last but not least - komputer, który prawdopodobnie znajduje się na naszym biurku. Ekran powinien pozostawać w odległości ok. 0,5 m od oczu i na ich wysokości lub lekko poniżej linii wzroku. Ważna rzecz! Ekran nie powinien znajdować się na wprost okna. Odbite światło słoneczne dodatkowo przemęcza wzrok. I nie zapomnijmy o dwóch oddzielnych podkładkach pod nadgarstki: do myszki i klawiatury!

Prawidłowe siedzenie przy komputerze może mieć niemały wpływ na nasze zdrowie, dlatego - w trosce o właściwą higienę pracy - warto nauczyć się go już dziś!

Powiązane produkty