Kategorie

Jak nauczyć się kaligrafii?

Autor     lip 9, 2018     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Słowa. Zapisywać je uczymy się już we wczesnym dzieciństwie, ale większość traktuje tę umiejętność jako...
Biuronimo.pl
Jak nauczyć się kaligrafii?

Czym jest kaligrafia?

Słowa. Zapisywać je uczymy się już we wczesnym dzieciństwie, ale większość traktuje tę umiejętność jako czysto użytkową, pragmatyczną. Tymczasem, poświęcając jej trochę czasu, można ją uczynić prawdziwą sztuką.

Słowo "kaligrafia" pochodzi z greki i składa się z połączenia dwóch wyrazów. Kalos – znaczy "piękny", natomiast grafo – "piszę". Najkrócej mówiąc, jest to zatem sztuka pięknego pisania. W sztuce tej każda litera, linia, znak - wykonywane są z ogromną dbałością.

Przez długi czas, aż do lat 60. XX wieku, nauka kaligrafii była jednym ze szkolnych obowiązków. Zrezygnowano z uczenia jej w szkole w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Ostatnio jednak rozkwita zainteresowanie sztuką pięknego, odręcznego pisania. Nic dziwnego - któż bowiem z nas nie ma czasem ochoty uciec od pędzącego, stechnicyzowanego świata?

Nauka kaligrafii - jak zacząć?

Skoro czytasz ten tekst, bardzo możliwe, że zadajesz sobie pytanie: Jak nauczyć się kaligrafii? Oto kilka pomocnych wskazówek.

  • - Przede wszystkim - uzbrój się w cierpliwość. Bez staranności i ćwiczenia - efektów po prostu nie będzie.

  • - Przygotuj swoje miejsce pracy. Uporządkuj biurko i ustaw na nim wszystkie przybory wymienione w dalszej części tego artykułu.

  • - Zadbaj o prawidłową postawę ciała: proste plecy, głowa lekko przechylona do przodu, płasko oparte na podłodze stopy.

  • - Gdy już jesteś gotowy - pora oswoić się z narzędziami Zacznij od rysowania kresek, łuków i szlaczków, poruszając ręką w górę i w dół. Kreśląc linię ku górze - delikatnie przyciskaj stalówkę, natomiast w dół - mocniej. Ćwicz w ten sposób przez co najmniej godzinę dziennie, a po tygodniu nabierzesz wprawy w posługiwaniu się piórem i tuszem

  • - Na tym etapie możesz przejść do kopiowania rozmaitych stylów pisma.Czerpać możesz je zewsząd: Internet niewątpliwie przyjdzie tu z pomocą, ale inspiracją może być nawet krój pisma znajomych. Uważnie obserwuj każdą literę, staraj się jak najwierniej odwzorować jej kształt. Rozważ też zakup książki do nauki kaligrafii - na rynku jest ich niemało.

Jakich przyborów potrzebujesz do kaligrafii?

  • - Obsadka i stalówka o szerokim lub zaostrzonym profilu.

  • - Tusz kaligraficzny, gwasz lub wymieszana z wodą akwarela

  • - Papier: do nauki najlepiej użyć zwykłego, białego papieru. Może być to papier do drukarki lub zwykły zeszyt. Nie może mieć błyszczącej ani chropowatej powierzchni.

  • - Linijka, ołówek HB, gumka, nożyczki, papierowe ręczniki.

  • - Gdy już nabierzesz wprawy, możesz zainwestować w specjalne pisaki do kaligrafii i inne przybory.

Pamiętaj: tak naprawdę odpowiedź na pytanie, jak nauczyć się kaligrafii, jest banalnie prosta. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć, i jeszcze raz - ćwiczyć!



Powiązane produkty