Kategorie

Jak narysować oko?

Autor     sie 20, 2019     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Rysunek oka nie należy do prostych. Wymaga od nas przede wszystkim precyzji oraz poświęcenia wielu chwil...
Biuronimo.pl
Jak narysować oko?

Rysunek oka nie należy do prostych. Wymaga od nas przede wszystkim precyzji oraz poświęcenia wielu chwil (co najmniej kilku tygodniowo) na treningi. Pierwsze próby często nie przynoszą satysfakcjonującego dla siebie samych rezultatu, a zrazić się łatwo. Nie zapominaj jednak, że każdą rękę kredki prowadzą inaczej – znaczy to, że ze względu na indywidualny charakter każdego rysownika, ciężko uzyskać zupełnie identyczne dzieła. Stopień trudności w dużej mierze wyznaczają emocje oczu, które mamy zamiar narysować – smutne, zadowolone, roześmiane czy rozzłoszczone, będą się między sobą znacząco różniły, lecz wszystko jest do wyuczenia – wystarczą chęci, trochę wolnego czasu i będziesz wiedział, jak narysować oko.

Odpowiednie przygotowanie do pracy to już prawie połowa sukcesu. Podział zadania na etapy znacznie ułatwia działanie. Spróbuj stosować się do każdego z sześciu wymienionych poniżej, a na pewno szybciej opatentujesz swój własny sposób na perfekcyjny rysunek oka.
Nierzadko popełnianym przez amatorów błędem jest próba szkicowania pamięciowo. Przy tak szczegółowych elementach, wielu detalach, potrzebny nam jest wzorzec – najlepiej wybierz czarno białą i drobnostkową fotografię.

Krok 1: Jak narysować oko - zaczynamy od obrysu

Jeżeli masz już przed sobą białą kartkę papieru i ołówek lub kredki (najlepsze będą o średniej miękkości), możesz zabrać się za szkic.
Istotą jest narysowanie kształtu oka. To meritum, na którym będziemy bazować, więc wbrew pozorom, warto się przyłożyć. Do obrysu nie powinno się nazbyt przyciskać ołówka. Szkoda, by wstęp popsuł efekt finalny.

Krok 2: Kolorowanie źrenicy i tęczówki

Wypełnij szarością około ¾ źrenicy. Cieniując oko, nie będzie ono płaskie, ale zostaw trochę miejsca dla światła. Połóż akcent na wypełniające tęczówkę cztery jej warstwy – to drobne, nieznacznie różniącej się grubości, kreseczki. Kiedy wzrok skierowany jest w prawą lub lewą stronę, na gałkach ocznych uwydatniają się naczynka krwionośne. Rysuj je naostrzonym, ale delikatnie przyciskanym ołówkiem.

Krok 3: Pora na drobiazgi

Dobrze naostrz kredkę bądź ołówek. Wyodrębnij teraz linię wodną, przyśrodkowy oraz boczny kąt oka.

Krok 4: Cieniowanie, czyli tworzenie głębi

Cieniowanie rozpoczynaj zawsze od krawędzi. Tutaj też nie powinno się dociskać grafitu do kartki. Zacznij od ciemnych miejsc, zwróć uwagę na cienie na gałkach ocznych. Intonacja daje bardziej realny obraz. Nadmiar możesz wymazać gumką do ścierania (do wyboru w ołówku, czarna lub chlebowa). Dzięki wyraźnemu podkreśleniu kanalików łzowych ,uzyskana zostanie obrazowość całego oka. Liczy się dokładność.

Krok 5: Dorysowywanie rzęs – każdej z osobna

Przyszła kolei na dorysowanie górnych i dolnych rzęs. Uwzględnij to, że nie rosną w jednym kierunku i zazwyczaj się przecinają. Szybkie pociągnięcia mocno natemperowanym wcześniej ołówkiem pozwolą uzyskać efekt prawdziwych włosków. W zależności od kącika oka, są różnej długości. Wewnątrz (podobnie jak na dolnej powiece) rosną krótsze, a na zewnątrz mamy dłuższe. Pod linią wodną znów cieniujemy.

Krok 6: Na sam koniec – brwi

Najpierw obrysuj kształt i ich położenie. Włoski (rosnące ku górze), tak jak w przypadku rzęs, odpowiednio będzie zilustrować szybkimi, zawziętymi ruchami od wewnętrznej do zewnętrznej dolnej części brwi. Górna część – odwrotnie – w dół oraz do wewnątrz. Po wypełnieniu włoskami całego obrysowanego obszaru, subtelnie całość pocieniuj. Nie będzie wtedy białych prześwitów. Co ważne, budową brew bardziej powinna przypominać łuk aniżeli półokrąg. 

Powiązane produkty