Kategorie

Jak rysować w perspektywie?

Autor     lut 17, 2020     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Sztuka malarska opiera się zarówno na barwie, jak i na perspektywie. Jeśli chcemy dobrze rysować,...
Biuronimo.pl
Jak rysować w perspektywie?

Sztuka malarska opiera się zarówno na barwie, jak i na perspektywie. Jeśli chcemy dobrze rysować, powinniśmy zacząć od podstaw, co wcale nie jest trudne. Wystarczy wiedzieć, jak rysować w perspektywie krajobrazy, wnętrza, postaci ludzi i zwierząt. Właściwie wszystko w malarstwie, co nie jest abstrakcją, lecz odbiciem rzeczywistego świata, wymaga użycia perspektywy. Chcąc malować ludzi, portrety, sylwetki, zwierzęta, krajobrazy, ulice miast - opanujmy podstawy perspektywy, a wtedy wkroczymy w zupełnie nowy świat trójwymiarowych, realistycznych obrazów.

Zacznijmy od podstaw, czyli praktyczne wskazówki na temat kreślenia perspektywy

Zanim przejdziemy do użycia barw, mieszania farb, tworzenia kolorystycznych, miłych dla oka kompozycji, powinniśmy przygotować dobrze zatemperowane ołówki. Obraz bazuje na liniach, na które nakładamy kolory. Rysunek lub szkic przygotowawczy, wymagają znajomości podstawowych zasad geometrii. To właśnie na tej wiedzy opierają się podstawowe rodzaje perspektywy. Na początku warto określić linię horyzontu, czyli linię ciągłą, biegnącą na wysokości naszych oczu. W odniesieniu do horyzontu można stosować różne rodzaje perspektywy: jednopunktową, dwupunktową lub trzypunktową. Oczywiście każdy z punktów komplikuje kompozycję, więc osoby początkujące powinny zacząć od najbardziej klasycznej, z jednym punktem, w którym stykają się wszystkie linie. Większa ilość punktów potrzebna jest do tworzenia bardziej skomplikowanych, zaawansowanych obrazów, np. realistycznego krajobrazu z drzewami, domami, ludźmi i zwierzętami.

Jak rysować w perspektywie? Skróty perspektywiczne w pigułce

Dla osób, które zastanawiają się nad tym, jak rysować w perspektywie, niezwykle ważne jest także inne pytanie. Mianowicie to, co chcemy przedstawić. Żeby wydobyć z obrazu głębię i pokazać rzeczy w trójwymiarze, musimy chwycić w dłoń ołówki i zacząć kreślić linie proste. W najpopularniejszej i najczęściej stosowanej perspektywie frontalnej, stosunkowo łatwo określić punkt zbiegu i linię horyzontu. Elementy przedstawione na pierwszym planie są największe, sprawiają wrażenie, jakby były najbliżej nas. Linie biegnące ku punktowi zbiegu pomagają konsekwentnie zmniejszać przedmioty. 

Perspektywy boczne polegają na przesunięciu punktu zbiegu bliżej prawej lub lewej krawędzi obrazu. W ten sposób możemy przedstawić inny punkt widzenia, nie od frontu, lecz z boku. Natomiast przesunięcie punktu ku górnej lub dolnej krawędzi obrazu pomaga w uzyskaniu jeszcze innego skrótu: np. z lotu ptaka lub perspektywy żabiej. Jeśli chcemy widzieć rzeczy od góry, punkt musi znaleźć się na samym dole, przy ziemi. Spoglądanie w górę, z perspektywy żaby, wymaga z kolei umieszczenia punktu na samej górze.

Powiązane produkty