Kategorie

Dobry onboarding pracownika

Autor     sie 24, 2020     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Pierwsze dni w pracy dla nowego pracownika są dużym zaskoczeniem. Mnogość osób, nowe zadania oraz inne...
Biuronimo.pl
Dobry onboarding pracownika

Pierwsze dni w pracy dla nowego pracownika są dużym zaskoczeniem. Mnogość osób, nowe zadania oraz inne procedury i standardy są powodem znacznego stresu. Jako pracodawca powinieneś zdawać sobie sprawę z tego co przechodzą nowo zatrudnieni pracownicy. Pewnie zastanawiasz się jak wprowadzić nowego pracownika w realia firmy, tak aby po zakończonym okresie próbnym chciał pozostać na swoim stanowisku. Ważną rolę odgrywa tutaj odpowiedni onboarding pracownika. Czym jest onboarding?

Onboarding pracownika - czym jest?

Są to działania, których celem jest adaptacja pracownika w firmie. Obejmuje ona wiele aspektów związanych z działaniem oraz specyfiką firmy. Podczas onboardingu, pracownik powinien poznać rzeczy takie jak:

  • obsługę sprzętu znajdującego się w firmie
  • strukturę organizacyjną firmy
  • zakres obowiązków, które są na jego stanowisku oraz możliwości awansu
  • procedury obowiązujące w firmie dotyczące np. rozliczania nadgodzin, zgłaszania urlopów, komunikacji lub obiegu dokumentów
  • cele jakie są postawione przed pracownikiem oraz strategię organizacji

Warto wiedzieć, że osobą odpowiedzialną za onboarding w firmie jest zazwyczaj dział HR, bezpośredni przełożony danej osoby lub członek zespołu z większym doświadczeniem. Dobrze, gdy w onboardingu pracownika w firmie bierze udział większa ilość osób. W takiej sytuacji specjalista do spraw HR odpowiada za np. przedstawienie zagadnień związanych z wartościami, strukturą lub kwestiami socjalnymi w firmie. Za przedstawienie kwestii związanych z obsługą sprzętu, szczegółowy opis zadań oraz procedur związanych z nimi odpowiada osoba z zespołu. Robi się to, ze względu na to, że taka osoba posiada znacznie większą wiedzę na ten temat. 

Onboarding w firmach prowadzony jest dla pojedynczej osoby lub grupy osób. Jeżeli zatrudniasz większą ilość osób w tym samym przedziale czasu, warto przeprowadzić zbiorowe szkolenia dotyczące ogólnych tematów, które tyczą się wszystkich pracowników firmy. Obszary ściśle związane z daną osobą poruszone zostaną na onboardingu indywidualnym. 

Formy onboardingu pracownika w firmie

Mnogość form onboardingu nasuwa nam jedno pytanie, jaką wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich wszystkich. Daje to znaczne urozmaicenie dla pracownika oraz dużo większe prawdopodobieństwo, że zapamięta on wszystkie informacje. Dobrze jest skorzystać z różnych form spotkań bezpośrednich takich jak: wykładów, prezentacji, rozmów lub innych form szkoleń - zarówno tych teoretycznych jak i praktycznych. Jest to również dobra okazja do poznania pracownika. 

Po zakończeniu wszystkich szkoleń oraz rozmów, skup się na dostarczeniu pracownikowi wszystkich najważniejszych informacji, w różnych formach. Mogą to być np. spisane pliki, materiały wideo lub dokumenty. Dzięki różnym materiałom, każdy na pewno odnajdzie tutaj odpowiedzi na swoje pytania. 

Dlaczego onboarding pracownika jest tak ważny i ile trwa?

Onboarding ma wiele zalet. Jeżeli został on dobrze wykonany, pracownik czuje się bardziej komfortowo. Głównymi korzyściami są jednak:

  • Lepsza opinia o firmie
  • Znacznie większa motywacja i zaangażowanie w pracy
  • Budowanie lepszych relacji w zespole lub firmie
  • Lepsza atmosfera w pracy
  • Mniejsza liczba zwolnień

Czas trwania onboardingu jest zależny od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest jednak pełna adaptacja pracownika. Objawia się ona pełną samodzielnością oraz poznaniem większości struktur w firmie.

Jak widać onboarding jest bardzo ważnym procesem, który wdraża nowego pracownika. Korzyści z niego są obustronne. Pracodawca pracownika, który znacznie szybciej staje się samodzielny, a pracownik szybciej odnajduje się w firmie, przez co pracuje mu się lepiej. 

Warto pamiętać, że pierwsze wrażenie nie dotyczy jedynie życia prywatnego. Jeżeli zrobisz dobre wrażenie na swoim przyszłym pracowniku, na pewno odwdzięczy się on świetnymi wynikami oraz pełnym zaangażowaniem. 

Powiązane produkty

Powiązane wpisy:

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod