Kategorie

Jak przygotować się do roku szkolnego, czyli wyprawka szkolna 2022

Autor     cze 22, 2022     Wszystkie , Porady dla rodziców    0 Komentarzy
Skompletowanie wyprawki szkolnej to nie lada wyzwanie, przed którym co roku stają rodzice uczniów w...
Biuronimo.pl
Jak przygotować się do roku szkolnego, czyli wyprawka szkolna 2022

Skompletowanie wyprawki szkolnej to nie lada wyzwanie, przed którym co roku stają rodzice uczniów w każdym wieku. Zeszyty, plecaki, długopisy, teczki... Lista jest naprawdę długa. Dla dzieci, zwłaszcza tych młodszych, które idą do pierwszej klasy podstawówki, odpowiednie przygotowanie do szkoły to podstawa. Jak nie dać się zwariować, nie paść ofiarą zakupowej gorączki, a jednocześnie kupić wszystko co potrzebne? Najlepiej najpierw wszystko sobie uporządkować, zrobić ściągę i dopiero wtedy ruszyć na zakupy. 

Wyprawka szkolna - od czego zacząć?

Rzeczą, którą powinien posiadać każdy uczeń jest przede wszystkim porządny plecak. Pojemny, aby zmieściły się w nim wszystkie książki i zeszyty, a jednocześnie zaprojektowany tak, aby nie nadwyrężać pleców młodych szkolniaków. Grube i mocne uchwyty to podstawa. Tornister powinien też być wodoodporny, posiadać dobrej jakości suwaki i kilka przegródek, aby łatwiej było zachować w nim porządek. Dla bezpieczeństwa dobrze, by był wyposażony w odblaski, które zapewnią dziecku widoczność na drodze nawet po zmroku. Kupując produkt wysokiej jakości można założyć, że będzie on służył przez kilka lat. 

Kolejny ważny element to odpowiednio dobrany piórnik. Podobnie jak plecak, powinien być wykonany z solidnego materiału oraz być wyposażony w wytrzymały suwak. Niewątpliwą zaletą będzie również możliwość prania w pralce. Piórnik, oczywiście, musi być pojemny. W sklepach dostępne są wersje z wyposażeniem, które pomogą rodzicom zaoszczędzić nieco czasu. Decydując się na taki zakup nie muszą bowiem samodzielnie wybierać później ołówków, kredek i innych artykułów piśmienniczych. 

Na wyposażeniu każdego ucznia powinien znaleźć się również worek na buty. Poszukując właściwego worka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość szwów oraz wytrzymałość materiału. Dobrze, gdyby był on oddychający, co umożliwi wentylację sfatygowanych tenisówek. I najważniejsze - worek musi być przystosowany do prania w pralce.

Chcąc mieć pewność, że spakowane w domu drugie śniadanie dotrwa w stanie nienaruszonym do długiej przerwy, warto zaopatrzyć dziecko w odpowiedni pojemnik - śniadaniówkę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy jest on szczelny oraz czy posiada mocne zatrzaski, które nie otworzą się samoczynnie w plecaku, powodując spory bałagan. Warto kupić pojemnik z przegródkami, dzięki czemu posiłki pakowane do szkoły będą mogłyby być bardziej różnorodne. Dodatkowa uszczelka, chroniąca przed wyciekiem np. jogurtu będzie niewątpliwą zaletą. 

Co powinna zawierać dobrze skompletowana wyprawka szkolna?

Zeszyty, zeszyty i jeszcze raz zeszyty. W różnych formatach, różnej grubości, w kratkę, w linię, takie z czystymi kartkami, z twardą okładką, z miękką okładką... Zeszytów nigdy za wiele. Te zakupy planować najlepiej po zapoznaniu się z planem lekcji, aby wiedzieć do ilu przedmiotów kajety będą potrzebne. Aby mieć pewność, że nie rozpadną się w trakcie roku szkolnego warto sprawdzić sposób łączenia kartek oraz jakość i grubość papieru. Jeśli strony będą zbyt cienkie istnieje ryzyko, że po użyciu flamastra lub pisaka tusz będzie przez nie przemakał. 

Aby robienie notatek na lekcjach sprawiało dziecku przyjemność warto poświęcić chwilę na znalezienie odpowiednego długopisu. Ważne, by miał ergonomiczny kształt oraz był dobrze dopasowany do dłoni ucznia.

W prawidłowo wyposażonym piórniku nie powinno zabraknąć dobrego ołówka. Automatyczny lub klasyczny - ten wybór można pozostawić dziecku. Trzeba jednak pamiętać, aby zwracać uwagę na twardość grafitu. Twardsze ołówki mogą sprawiać trudności młodym szkolniakom. 

Niezbędne będą również bloki - techniczny, rysunkowy oraz taki z kolorowymi kartkami. Zajęcia plastyczne będą wymagały posiadania przynajmniej jednego kompletu farbek akrylowych lub plakatowych oraz pędzelków. 

Co jeszcze powinna zawierać wyprawka szkolna? Flamastry, pisaki, podstawowy zestaw geometryczny składający się z linijki, kątomierza oraz ekierki, cyrkiel, gumkę do mazania, korektor, temperówkę, kredki, nożyczki, klej w sztyfcie oraz kalkulator. Tak wyposażony piórnik i plecak zapewni dziecku pewny start w nowym roku szkolnym.

Wyprawka szkolna 2022 - koszt

Według badań rynkowych wyprawka szkolna w 2022 r. będzie kosztować średnio około 1500 zł. Finalny koszt będzie uzależniony od wieku ucznia oraz liczby dzieci w wieku szkolnym w gospodarstwie domowym. Dbając o zakup rzeczy wysokiej jakości, takich jak solidny plecak lub wytrzymały piórnik można zredukować częściowo koszt wyprawki na kilka kolejnych lat. Dlatego tak ważne jest, aby we właściwy sposób planować zakupy.

By nieco odciążyć domowy budżet warto rozważyć złożenie wniosku o dofinansowanie 300 zł w ramach programu Dobry Start. Wsparcie finansowe jest przyznawane jednorazowo w ciągu jednego roku szkolnego, a skorzystać z niego mogą rodzice oraz opiekunowie dzieci w wieku od 7 do 20 lat. Przysługuje ono również rodzicom lub opiekunom dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24 roku życia. Wnioski o wypłatę świadczenia można składać online już od 1 lipca tego roku.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod