Kategorie

Rodzaje markerów

Autor     wrz 25, 2017     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Dla wielu słowo marker kojarzy się z zestawem mazaków obecnych w uczniowskim piórniku. Tak naprawdę...
Biuronimo.pl
Rodzaje markerów

Dla wielu słowo marker kojarzy się z zestawem mazaków obecnych w uczniowskim piórniku. Tak naprawdę jednak istnieje bardzo wiele rodzajów markerów. Każdy ma inne zastosowanie i każdy nadaje się najlepiej do różnych czynności. Warto też wiedzieć, że choć pierwsze flamastry pojawiły się na rynku już w latach 40-tych ubiegłego wieku, to niezbyt przypominały to, czym obecnie stały się takie pisaki – tak naprawdę były to tylko proste modyfikacje zwykłych piór do pisania. Znacznie bliższym naszemu rozumieniu jak wygląda marker był wynalazek amerykańskiego wynalazcy Sidneya N. Rosenthala, który w 1952 roku stworzył coś, co nazwał „magicznym markerem”. Był to pojemnik w kształcie podobnym do dzisiejszych mazaków, wypełniony wodoodpornym atramentem i zabezpieczony przed wysychaniem za pomocą tradycyjnej skuwki. Elementem przenoszącym atrament na papier był po prostu kawałek filcu. Późniejszy rozwój tego wynalazku wprowadził kolejne ulepszenia i kolejne rodzaje pisaków – jak choćby te opisane poniżej.

Jak dzielimy różne rodzaje pisaków?

Często stosujemy zamiennie takie słowa jak choćby marker i mazak, równie często nie jesteśmy pewni gdzie jaki rodzaj pisaka ma zastosowanie. Uporządkujmy więc naszą wiedzę. Pierwszym podziałem na jaki można zwrócić uwagę to podział ze względu na grubość kreski stawianej podczas pisania lub rysowania. Jeśli kreska ma grubość większą niż 4mm to zazwyczaj jest to marker. Jeśli kreska jest cieńsza – zapewne będzie to np. zwykły flamaster. Dla utrudnienia – wiele modeli pisaków potrafi rysować cienką, grubą lub średnią kreskę w zależności od tego pod jakim kątem będziemy trzymać narzędzie w dłoni. Jednak żeby nie utrudniać sobie sytuacji możemy przyjąć, że jeśli jednym pociągnięciem jesteśmy w stanie wygenerować kreskę grubszą niż 4 milimetry – to jest to marker.

Marker kredowy? Permanentny? A może olejowy? Jakie rodzaje markerów wybrać?

W środowisku biurowym spotykamy się ostatnio coraz częściej z białymi tablicami magnetycznymi do których na ogół przyczepiony jest zestaw markerów do tablic suchościeralnych. To dzięki nim możemy bez problemu napisać lub narysować na tablicy co tylko chcemy, a następnie bez śladu to zmazać. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnej tablicy, kredy i gąbki, dlatego również w szkołach takie rozwiązania są coraz bardziej powszechne.

Pewnym przeciwieństwem markera do tablic suchościeralnych jest marker permanentny. Tu już możliwości jego zmazania bez specjalistycznych materiałów są znacznie mniejsze. To jednak jest też jego największa siła, trwałość tego co nim napiszemy ma dużo zastosowań, zarówno w przemyśle jak i w biurze czy domu.

Jeśli jednak marker permanentny to za mało – zawsze można wybrać marker olejowy – w jego przypadku specjalny tusz olejowy jest odporny na słońce, wodę i wiele innych czynników. Spotykane są też markery specjalistyczne, szczególnie nadające się do wybranych zadań. Do takich zaliczane są też niektóre rodzaje markerów olejowych – choćby takie które najlepiej się nadają do wykonywania napisów na nagrobkach.

A skoro wspominaliśmy o tradycyjnej kredzie – warto wiedzieć że są też markery kredowe. W ich przypadku jednak mamy do czynienia z płynną kredą zamiast tej tradycyjnej, niemniej sam marker zachowuje się jak zwykła kreda, można zmywać wodą to co napisaliśmy.

Co przyniesie przyszłość?

Tego dowiemy się już niebawem. Obecnie trwają prace nad markerami automatycznie przenoszącymi do komputera to co narysujemy, nowe substancje chemiczne sprawiają że to co namalujemy staje się jeszcze trwalsze, zatem ten prawie stuletni wynalazek wciąż się rozwija. Korzystajmy zatem z obecnej oferty markerów wiedząc, że już wkrótce stanie się ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla każdego zastosowania.

Tagi: markery
Powiązane produkty