Kategorie

Przerwa w pracy - ile powinna trwać, jak ją spędzić?

Autor     mar 8, 2018     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
W wielu firmach przerwa w pracy w rozumieniu kodeksu pracy jest tematem dość abstrakcyjnym i każdy...
Biuronimo.pl
Przerwa w pracy - ile powinna trwać, jak ją spędzić?

W wielu firmach przerwa w pracy w rozumieniu kodeksu pracy jest tematem dość abstrakcyjnym i każdy samodzielnie ustala sobie okresy przerwy w pracy według bieżących potrzeb. Warto jednak mieć świadomość, że przerwy w pracy są ważne zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla naszej wydajności. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu tematowi.

Ile przerwy nam przysługuje?

W najbardziej klasycznym przypadku, gdy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, ma on prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, przy czym okres ten wliczany jest do czasu pracy. W zależności od decyzji i wewnętrznych regulaminów w firmie możliwe jest także wprowadzenie maksymalnie 60-minutowej przerwy, która nie jest wliczana do czasu pracy. Warto mieć tego świadomość, gdyż może to wydłużyć czas, który spędzamy poza domem. Jeżeli pracujemy przy komputerze, będzie nam przysługiwała również 5-minutowa przerwa w pracy po każdej godzinie spędzonej przed ekranem. Nie jest to jednak okres, w którym możemy zaprzestać pracy - powinniśmy wtedy zająć się innymi służbowymi obowiązkami, które nie wymagają wpatrywania się w ekran.

Przypadki niestandardowe

Jeżeli nasz tryb pracy odbiega od standardowych 8 godzin dziennie i 5 dni w tygodniu, mogą nas dotyczyć inne zasady dotyczące długości przerw w pracy. Przykładowo, jeśli pracujemy na pół etatu, a w ciągu dnia nie pracujemy dłużej niż 6 godzin, to przerwa nam niestety nie przysługuje. Jeśli natomiast pracujemy zdecydowanie dłużej, to warto wiedzieć, iż pracownikowi w każdej dobie przysługuje prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku - a tym samym dobowy czas pracy nie powinien przekroczyć 13 godzin. Co więcej, w każdym tygodniu pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Szczegółowe informacje dotyczące naszego stanowiska pracy i przysługujących nam przerw powinniśmy otrzymać w dziale kadr. Jest bowiem wiele przypadków szczególnych, których z racji objętości niniejszego tekstu nie jesteśmy w stanie szerzej omówić - jak choćby dwie, półgodzinne przerwy przysługujące pracownicom karmiącym piersią, czy też obowiązkowa, półgodzinna w przerwach przysługująca pracownikom młodocianym, przy dobowym wymiarze czasu pracy dłuższym niż 4,5 godziny.

Jak powinniśmy spędzać przerwę?

Jak najefektywniej, przy czym oczywiście zależy to od indywidualnych potrzeb pracownika. Warto w czasie przerwy zjeść posiłek i spokojnie napić się - inaczej w ciągu dnia będziemy coraz intensywniej myśleć o głodzie, a nie o pracy. Jeżeli pracujemy głównie w jednej pozycji, to powinniśmy podczas przerwy wstać, poruszać się trochę, przespacerować, a nawet wykonać kilka prostych ćwiczeń. Możemy też wtedy porozmawiać z naszymi współpracownikami, gdyż dobre stosunki z nimi sprawiają, że atmosfera w pracy się poprawia. W czasie przerwy możemy też wykonać zaległe, prywatne telefony, a niektóre firmy zapewniają nawet specjalne sale, w których można wypocząć.

Powiązane produkty