Kategorie

Wyprawka szkolna 2018

Autor     sie 9, 2018     Wszystkie , Porady dla rodziców    0 Komentarzy
Program "Dobry Start" (nazywany też programem 300+) to nowy program rządowy, który ma pomóc rodzinom w...
Biuronimo.pl
Wyprawka szkolna 2018

Czym jest program „Dobry Start”?

Program "Dobry Start" (nazywany też programem 300+) to nowy program rządowy, który ma pomóc rodzinom w zakupie wyprawki szkolnej dla uczących się dzieci. Oferuje wsparcie dla rodziców każdego dziecka, które uczy się w szkole i nie ukończyło jeszcze 20. roku życia.

Świadczenie „Dobry Start” ma być wypłacane corocznie, przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rodzinom jednorazowo zostanie przyznane 300 złotych na wyprawkę szkolną dla ucznia. To, na co ta kwota ma zostać wydana, zależy wyłącznie od decyzji rodziców.

Wsparciem finansowym w ramach nowego programu 300+ zostanie objęte aż 4,6 milionów polskich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na terenie całego kraju. Koszty realizacji świadczenia "Dobry Start" Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ocenia na około 1,4 miliardy złotych rocznie.

Wyprawka szkolna 2018 będzie realizowana przez te same instytucje, które aktualnie odpowiadają za realizację świadczenia w ramach programu "Rodzina 500+" - czyli urząd miasta lub gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna właściwa dla miejsca zamieszkania rodzica dziecka, które może zostać objęte świadczeniem.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wyprawkę 300+?

Świadczenie "Dobry Start" może otrzymać raz w roku każde dziecko, także pełnoletnie, które uczy się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej. Rodzice ucznia mogą wnioskować o przyznanie świadczenia do momentu aż dziecko ukończy 20. rok życia. Co ważne, zasiłek przysługuje także w sytuacji, gdy dziecko ukończy 20 lat w bieżącym roku jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Rodzicom wychowującym dzieci niepełnosprawne świadczenie przysługuje kilka lat dłużej - aż do 24. roku życia, o ile dziecko uczy się w szkole.

Uczeń, którego rodzice mogą otrzymać świadczenie, musi zamieszkiwać na terenie Polski i również tutaj uczęszczać do szkoły.

Uwaga! Wyprawka szkolna 2018 nie przysługuje rodzinie, jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola. Dziecko realizujące roczne przygotowania przedszkolne w zerówce, zarówno w przedszkolu jak i w szkole również nie jest objęte programem „Dobry Start”.

Wniosek o przyznanie świadczenia na wyprawkę może złożyć rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Jeśli dzieci przebywają w rodzinie zastępczej, to wnioskodawcą może być rodzic zastępczy albo osoba, która prowadzi rodzinny dom dziecka lub placówkę opiekuńczo-wychowawczą.

Świadczenie „Dobry Start” dla ucznia może otrzymać każda rodzina, niezależnie od posiadanego dochodu. 300+ jest również zwolnione z podatku - nie wlicza się do dochodu rodziny, nie jest więc brane pod uwagę w przypadku ustalania prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

Jak złożyć podanie o przyznanie świadczenia „Dobry Start” dla ucznia?

Wnioski internetowe o przyznanie zarówno świadczenia 500+, jak i 300+ mogą być składane już od początku lipca bieżącego roku. Możliwe jest wnioskowanie również metodą tradycyjną (papierową) - od 1 sierpnia. Wniosek o wyprawkę 2018 musi zostać złożony najpóźniej do 30 listopada – inaczej prawo do otrzymania świadczenia "Dobry Start" przepadnie.

Internetowe wnioski o 300+ można składać poprzez serwis Ministerstwa Rodziny empatia.mpips.gov.pl. Wniosek można również łatwo złożyć za pośrednictwem swojego elektronicznego konta we własnym banku. Serwisy bankowe, które umożliwiają rodzicom złożenie wniosku on-line, to: PKO Bank Polski, Bank Pekao SA, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Bank Pocztowy SA, Credit Agricole, Bank Millennium, Getin Bank, Nest Bank, Banki Spółdzielcze SGB, Bank BPS SA.

Jeśli wniosek o wyprawkę w ramach programu „Dobry Start” złożony zostanie w lipcu lub sierpniu, rodzina otrzyma wyprawkę najpóźniej 30 września. Wnioski, które złożone zostaną w późniejszych miesiącach, zostaną rozpatrzone przez gminę, a przyznane świadczenie zostanie wypłacone w ciągu maksymalnie 2 miesięcy od daty złożenia wniosku. Z tego względu warto się pospieszyć z wnioskowaniem o świadczenie.

By przyspieszyć realizację rządowego programu „Dobry Start”, nie jest już potrzebne wydanie i doręczenie decyzji administracyjnej. Decyzja administracyjna będzie wydawana wtedy, gdy rodzina otrzyma odmowę wydania świadczenia lub jeśli świadczenie zostanie pobrane nienależnie.

Powiązane produkty