Kategorie

Jak robić notatki, aby były czytelne?

Autor     mar 18, 2019     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Często ucząc się samemu lub też w towarzystwie szkolnego kompana zastanawiałeś się, jak robić notatki,...
Biuronimo.pl
Jak robić notatki, aby były czytelne?
Często ucząc się samemu lub też w towarzystwie szkolnego kompana zastanawiałeś się, jak robić notatki, aby były przejrzyste i czytelne, a ich grafika przyciągała wzrok na kluczowe treści? Naprędce długopisem otaczałeś definicję ważnego pojęcia z ekonomii, nie patrząc na staranność pisma. A później próbowałeś odszyfrować swoje zapiski, chcąc udowodnić sobie, że potrafisz rzetelnie notować. Bo notatka to taki wyselekcjonowany zbiór najważniejszych informacji, przedstawionych w formie pisemnej lub rysunkowej (np. tabela, rysunek). A skoro zależy ci na wyłuskaniu najistotniejszych fragmentów warto trzymać się pewnych zasad, ułatwiających sporządzanie notatek, z których później korzystasz podczas nauki.

Jak robić notatki?

Niejednokrotnie robiąc notatki jesteśmy ograniczeni czasowo (wykład na uczelni), a nawet jeśli robimy je w domu lub biurze, to nie przywiązujemy wagi do formy i składnego uporządkowania treści. A ma to istotne znaczenie, ponieważ notatka, będąca spisem skrótów myślowych powinna być czytelna i dotyczyć sedna tematu. Piszmy wyraźnie, wybierając przy tym kluczowe treści, używajmy skrótów tylko wówczas, gdy potrafimy je odczytać oraz zastosujmy kolory, aby podkreślić ważność słów. 
Notując niezbędne treści należy skupić się na słowach kluczowych, które są niejako podstawą notatki. Stanowią bazę do rozwinięcia, szerszego opisu i właśnie one powinny być wyróżnione. Do tego celu świetnie posłużą kolorowe zakreślacze, które pozwolą na zaznaczenie słów kluczowych w tekście. Z uwagi na wyraziste barwy, jakimi cechują się zakreślacze, powinny się one znaleźć w zestawie każdego ucznia czy studenta. 

Dla wzrokowców - tabela 

Jak robić notatki, jeśli nie jesteśmy mistrzami szybkiego pisania, spływający na nas potok słów nauczyciela powoduje, iż nasz długopis robi coraz cięższy, a ręka odmawia posłuszeństwa? 
Jednym z rozwiązań może być tabela, która już na pierwszy rzut oka wydaje się być bardziej czytelna od monotonnej treści tekstu pisanego ciągiem. Wiele osób jest wzrokowcami i skuteczniej trafiają do nich informacje w formie graficznej (tabele, wykresy, diagramy). Te formy prezentowania treści są bardziej obrazowe dla odbiorcy, ale również tu warto byłoby zastosować wyróżnienia, np. zakreślając je wyróżniającym się kolorem. Czarno-biała tabela nie przyciągnie tak wzroku czytelnika jak wykres czy spis, przy którego tworzeniu wykorzystano np. podkreślenie nagłówków bądź kluczowych haseł. I tu z pomocą ponownie przyjdą nam wielobarwne zakreślacze. Chcąc odszukać w rozbudowanej tabeli słowo - klucz łatwiej nam będzie dojrzeć wcześniej zaznaczony wyraz, co oszczędzi nam czas i energię. 
Szeroka gama kolorów zakreślaczy pozwala na bardziej zaawansowane stosowanie wyróżnień w tekście. Możemy np. ustalić, że treści najistotniejsze będą zaznaczane kolorami bardziej jaskrawymi (żółty, pomarańczowy, różowy), natomiast ten mniej ważne - bardziej stonowanymi (zielony, niebieski). Tak wypracowany schemat ułatwi precyzję przy tworzeniu notatek, usystematyzuje priorytety w zakresie przyswajanej wiedzy oraz pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie czasu na naukę. A co najważniejsze – nie będziemy musieli przepisywać na czysto obszernych często treści, marnując chwile, które wykorzystać możemy na hobby czy spotkanie z przyjaciółmi!
Powiązane produkty