Kategorie

Fotel biurowy dobry dla kręgosłupa

Autor     kwi 17, 2019     Wszystkie , Sprawy biurowe    1 Komentarzy
Polacy coraz więcej czasu spędzają w biurze siedząc przy komputerze. Ośmiogodzinny dzień pracy powoli...
Biuronimo.pl
Fotel biurowy dobry dla kręgosłupa

Polacy coraz więcej czasu spędzają w biurze siedząc przy komputerze. Ośmiogodzinny dzień pracy powoli odchodzi w zapomnienie, ale nawet, jeśli dniówka wynosi tylko ten podstawowy czas – nasze plecy i tak są wtedy narażone na duże zmęczenie. W czasie siedzenia angażowanych jest wiele grup mięśni, które przy nieprawidłowej postawie są nadmiernie obciążane i w konsekwencji powodują mikro urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe. Aby uniknąć problemów zdrowotnych potrzebny jest odpowiedni fotel biurowy dobry dla kręgosłupa.

Fotel biurowy dobry dla kręgosłupa – co to znaczy?

Wystawy sklepowe i promocje zachęcają do kupna nie tylko tanich, ale i ładnych krzeseł biurowych. Niestety, nie zawsze idzie to w parze z bezpieczeństwem i raczej wiąże się z pozorną wygodą. Przykładem jest tzw. fotel prezesa, który wprawdzie jest efektowny, miękki i szeroki, ale też w żaden sposób nie podpiera sylwetki. Przeciwnie, mięśnie się na nim rozluźniają i w efekcie ciało zapada się w fotelu, zamiast być podtrzymywane.

Dobry fotel biurowy to ten, który minimalizuje obciążenia mięśni grzbietowych i stabilizujących kręgosłup. Nie musi więc być miękki, lecz ergonomiczny i - co ważne - zmuszający do aktywnego siedzenia, ponieważ dla zachowania kontroli nad ciałem mięśnie muszą cały czas pracować. Unikanie aktywności mięśni osłabia je, zatem dobry fotel powinien wręcz wymuszać ich działanie - dopiero wtedy, nie obciążając kręgosłupa, będziemy w pełni sił nawet po kilku godzinach spędzonych przed monitorem.

Jak wybrać odpowiedni fotel biurowy

Przy wyborze fotela biurowego nadrzędnym kryterium powinna być ergonomia. Fotel wcale nie musi być obity skórą, za to powinien mieć siedzisko i oparcie anatomicznie wyprofilowane, aby bez wysiłku utrzymywać właściwą postawę ciała. Plecy muszą mieć solidne wsparcie (tak unikniemy napięcia mięśni). Wpływ na to ma zarówno głębokość siedziska (musi być odpowiednia do wzrostu), jak i samo oparcie, które powinno mieć opcję zmiany kąta odchylenia. Sama wysokość oparcia również powinna być regulowana. Idealne modele posiadają też regulację odległości oparcia od siedziska.

Regulowana wysokość fotela jest standardem, dlatego ważne, by kupić taki, który będzie solidny i nie zepsuje się szybko. Nie warto oszczędzać, bo słaba jakość materiałów szybko się może zemścić, a kiedy wyjdą na jaw wszystkie usterki – odczuje to nasz kręgosłup.

Najczęstszą dolegliwością z powodu źle dopasowanego fotela są bóle w okolicy lędźwiowej, dlatego kupmy taki model, który posiada odpowiedni profil na tej wysokości pleców – tzw. klin lędźwiowy. To ważne, aby kręgosłup był podpierany na całej swojej długości.

Osoby obsługujące klawiaturę powinny mieć fotele biurowe z podłokietnikami. Większość krzeseł jest w nie wyposażona, ale żeby prawidłowo odciążyć nadgarstki oraz by zachować zalecany kąt prosty między ramieniem i przedramieniem – powinny one być regulowane. Najlepiej w linii przód-tył, na boki oraz oczywiście góra-dół. Podobnie rzecz się ma z zagłówkiem. Jeżeli jest regulowany – odciążony kark pozwoli uniknąć bólu głowy.

Warto też zwrócić uwagę na samą podstawę fotela. Aby zapewnić bezpieczeństwo musi ona być solidna, najlepiej z hamulcem.

Fotel biurowy dobry dla kręgosłupa to ten, który jest dopasowany do danej osoby. Przypomnijmy najważniejsze rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wybieraniu go:

  • regulacja wysokości i kąta odchylenia podparcia
  • klin lędźwiowy
  • regulacja głębokości i pochylenia siedziska (występuje w droższych modelach)
  • regulowane podłokietniki
  • regulowany zagłówek

1 Komantarzy

    • Avatar
      Kamil
      sie 8, 2019

      Dla mnie ergonomia pracy jest bardzo ważna. Dlatego kupiłem to cudo https://mildis.pl/pl/krzeslo-biurowe-thunder.htmlfotel i jestem pełen nadziei, że stan mojego kręgołupa się poprawi