Kategorie

Jak otworzyć biuro rachunkowe?

Autor     cze 24, 2019     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Prowadzenie własnego biura rachunkowego to jedna z opcji zawodowych jaką mają absolwenci studiów...
Biuronimo.pl
Jak otworzyć biuro rachunkowe?

Prowadzenie własnego biura rachunkowego to jedna z opcji zawodowych jaką mają absolwenci studiów związanych z finansami. Tego typu usługi są bardzo pożądane, gdyż coraz więcej ludzi decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej i korzysta z doradztwa księgowego, czy też potrzebuje innych usług związanych z rozliczeniami podatkowymi. Działalność biura rachunkowego jest regulowana przez prawo. Należy spełnić szereg wymogów, które są uzależnione od tego, jakie konkretne usługi zamierzamy świadczyć. Zobaczmy jak otworzyć biuro rachunkowe i z sukcesem je prowadzić.

Jak otworzyć biuro rachunkowe? Procedury i wymogi z tym związane

Biuro rachunkowe może być prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółdzielni, spółki cywilnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym ostatnim przypadku potrzebny jest kapitał w wysokości 5000 złotych oraz rejestracja w KRS, by spółka mogła powstać. W przypadku spółki cywilnej i jednoosobowej działalności dokonujemy wpisu do CEIDG. Należy również określić PKD firmy, które w przypadku działalności rachunkowo-księgowej i doradztwa podatkowego określa kod 69.20.Z. Biuro rachunkowe może prowadzić jedynie osoba, która posiada pełną zdolność do prawnych czynności i nie była nigdy karana za przestępstwa przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, a także obrotowi gospodarczemu. Możemy też prowadzić biuro rachunkowe, gdy jesteśmy wpisani na listę doradców podatkowych lub do rejestru biegłych rewidentów. Obecnie świadectwa kwalifikacyjne lub certyfikaty księgowe nie są już wymagane, ale osoby je posiadające mogą dalej świadczyć usługi rachunkowe. Biuro rachunkowe powinno też posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, chyba że świadczy jedynie usługi związane z wypełnianiem deklaracji i zeznań lub prowadzi jedynie księgi przychodów i rozchodów. Kolejną kwestią jest forma opodatkowania jaką przyjmiemy dla naszego biura. Do wyboru mamy dwie: opodatkowanie na zasadach ogólnych lub opodatkowanie podatkiem liniowym. Po zmianie przepisów, prowadzący biuro rachunkowe nie ma możliwości być zwolniony z VAT, chyba że sporządza jedynie deklaracje podatkowe i prowadzi księgi podatkowe. Wtedy może skorzystać ze zwolnienia, jeśli jego obroty roczne nie przekraczają 200 tyś złotych. Prowadzenie biura rachunkowego jest też związane z koniecznością posiadania kasy fiskalnej.

Wyposażenie, reklama i funkcjonowanie biura rachunkowego

Biuro rachunkowe, tak jak każda działalność gospodarcza, musi być odpowiednio prowadzone, by odniosło sukces. Najważniejsze jest pozyskiwanie klientów, na które wpływ ma kilka czynników. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Do biura, które znajduje w centrum miasta przyjdzie więcej osób z danej i okolicznych miejscowości, ale biuro umiejscowione np. na dużym osiedlu może pozyskać wielu klientów, którzy mieszkają w okolicy i cenią sobie bliskość i brak konieczności dojazdu. Nie zawsze musimy wynajmować lokal, działalność można zarejestrować i prowadzić w mieszkaniu, lub skorzystać z użyczonego lokalu. Zawsze musimy mieć jednak dokument potwierdzający prawo do korzystania z lokalu, a więc umowę najmu, akt własności lub umowę użyczenia. Aby pozyskiwać klientów należy biuro również odpowiednio rozreklamować. Z pewnością warto zacząć od rodziny i przyjaciół, by polecali nas wśród swoich społeczności. Musimy też zaistnieć w Internecie, założyć stronę internetową lub/i profil na Facebooku, dodać swoje wizytówki do spisu firm i Google Maps. Biuro należy też odpowiednio wyposażyć, przygotować miejsce do wygodnego przyjmowania klientów, zapewnić akcesoria do przechowywania dokumentów, jak segregatory biurowe, a także zaopatrzyć się w programy do księgowości.

Powiązane produkty