Kategorie

Jak mieszać kolory?

Autor     cze 1, 2020     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Umiejętność mieszania kolorów sprawdza się w każdej sytuacji, zarówno podczas tworzenia wraz z dzieckiem...
Biuronimo.pl
Jak mieszać kolory?

Umiejętność mieszania kolorów sprawdza się w każdej sytuacji, zarówno podczas tworzenia wraz z dzieckiem bajkowych obrazków, relaksacyjnego malowania pejzaży, a także podczas urządzania wnętrz, w których kolory i ich konfiguracje odgrywają ogromną rolę. Jak mieszać kolory? Istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym z barw podstawowych można tworzyć niezliczone konfiguracje odcieni, zarówno rysując kredkami, jak i malując farbami. Mieszanie barw to możliwość rozwoju kreatywności, tworzenia unikalnych prac, dlatego warto poznać zasady, dzięki którym czynność tę można przyswoić samodzielnie. O tym, jak mieszać kolory, warto opowiedzieć dziecku, które uwielbia rysować i kolorować. Umiejętności, które nabędzie pozostaną i sprawdzą się w niejednej sytuacji, używane automatycznie, odruchowo.

Jak mieszać kolory kredkami?

Kredki ołówkowe sprawdzą się w przypadku, gdy eksperymentowanie z mieszaniem kolorów będziemy przeprowadzali w towarzystwie przedszkolaka. Farby mogłyby w takiej sytuacji szybko się skończyć, dlatego dziecko warto na początek wyposażyć w tradycyjne kredki Bambino o dużym nasyceniu i komforcie użycia. Barwy podstawowe, czyli czerwona, niebieska i żółta są kolorami, których nie da się uzyskać poprzez zmieszanie innych barw. Stanowią jednocześnie bazę do tworzenia barw pochodnych, których niezliczone odcienie mogą być konfiguracją połączeń oraz ilości kolorów, zmieszanych w dany odcień. Kredki ołówkowe są znakomitym narzędziem do ćwiczeń, jednak aby uzyskać efekt bardziej zaawansowany, warto mieszać farby akwarelowe.

Jak mieszać kolory farbami akwarelowymi?

Akwarele pozwalają tworzyć dzieła, których efekt zachwyca. Są znakomite do malowania pejzaży, do których tworzenia potrzebujemy wielu odcieni barwy. Jaki mieszać kolory, by powstała zieleń, którą wykorzystać można do malowania trawy, liści i innych elementów krajobrazu naturalnego? Zieleń tworzymy z połączenia żółci oraz niebieskiego. Im więcej żółci, tym zieleń będzie bardziej nasycona, im więcej niebieskiego, tym zimniejszy odcień zieleni uzyskamy. Malując wodę, warto wykorzystać mieszanie niebieskiego z bielą, która w malowaniu perspektywy stworzy wrażenie głębi. Dodając do niebieskiego zmieszaną wcześniej zieleń w ciemnym odcieniu, uzyskamy efekt szafirowy. Mieszanie czerwieni z żółcią tworzy kompilacje odcienia pomarańczowego, którego nasycenie i temperatura zależą od ilości kolorów podstawowych.

Jakim sposobem mieszać kolory?

Mieszanie kolorów powinno odbywać się przed rozpoczęciem malowania. Warto zmieszać więcej farby, niż przewidywana jej ilość, potrzebna do wykonania pracy. Jeżeli zabraknie odcienia w trakcie malowania, trudno będzie uzyskać identyczny kolor. Najpopularniejszym sposobem mieszania kolorów jest łączenie ich na palecie. W ten sposób tworzymy bezpieczne dla połączenia miejsce, w którym nie będzie narażony na zabrudzenie lub zmianę poprzez przypadkowe zachlapanie. Można również mieszać kolory na nawilżonym papierze. Doskonale sprawdza się naniesienie niewielkich plamek koloru na zwilżony, pomalowany innym odcieniem fragment lub łączenie plamek w dwóch odcieniach. Mieszanie odbywa się również za pomocą pociągnięć pędzla, stosowanych na zwilżonym papierze, malowanym wcześniej na inny odcień. Skutecznym sposobem na to, jak mieszać kolory jest laserunek (z ang. glazing), polegający na nakładaniu pędzlem warstwy koloru na wcześniej pomalowaną warstwę, zaschniętą. Trwały efekt, doskonały w przypadku zmiany odcienia. Nakładanie cienkich warstw na powstałe wcześniej cieszy się dużym powodzeniem wśród artystów. Spróbujesz?

Powiązane produkty