Kategorie

Oprawa dokumentów - 6 potrzebnych rzeczy

Autor     wrz 18, 2017     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Dla wielu osób bindowanie czy ogólnie oprawa dokumentów kojarzy się z czasami, w których kserowaliśmy...
Biuronimo.pl
Oprawa dokumentów - 6 potrzebnych rzeczy

Dla wielu osób bindowanie czy ogólnie oprawa dokumentów kojarzy się z czasami, w których kserowaliśmy książki, a osoba w punkcie ksero za dodatkową opłatą również bindowała nasze kopie. Dzięki temu mieliśmy pewność, że nasza kopia nie rozsypie się, kartki nie pomieszają a nasz egzemplarz będzie nam długo i bezproblemowo służył. Często chcielibyśmy zbindować również nasze domowe czy biurowe rzeczy – czy jest to zestaw załączników do PITa, czy też chcemy zrobić książeczkę z rysunków dziecka. Jednak zazwyczaj nie chce nam się w tym celu zabierać wszystkich naszych papierów do punktu ksero tylko po to, aby chwilę później musieć z nimi wracać do domu. Na szczęście w obecnych czasach niezbędny sprzęt i akcesoria do bindowania są na tyle dostępne, że prawie każdy może sobie na nie pozwolić w warunkach domowych. Co jednak tak naprawdę jest potrzebne? Wymieńmy krótko najważniejsze elementy.

1. Bindownica

Bindownica to stosunkowo największy wydatek. W pełni profesjonalny model może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak myślimy o bindowaniu stosunkowo niewielkiej liczby materiałów, możemy znacznie obniżyć ten koszt. Podstawowe modele bindownic kosztują już około 200 zł, a przy tym, jak na potrzeby domu lub małego biura mają całkiem spore możliwości.

Przede wszystkim nie należy się bać ograniczenia ilości jednocześnie dziurkowanych stron. Nawet jeśli w najtańszych modelach jest to kilka lub kilkanaście kartek, to przecież wystarczy podzielić nasz materiał na kilka części i bardzo szybko damy radę przedziurkować nawet kilkaset stron. Co ważne, im mniej kartek dziurkujemy jednocześnie tym najczęściej mniejszą siłę musimy użyć w celu przedziurawienia stron. Gdy tylko wszystkie strony zostaną przez nas przedziurkowane to wystarczy połączyć je ze sobą – np. za pomocą charakterystycznych grzbietów – o nich jednak w następnym punkcie.

2. Grzbiety plastikowe

Grzbiety plastikowe to charakterystyczne, różnokolorowe listwy z pierścieniami. Grzbiet taki, po zamocowaniu w bindownicy umożliwi nałożenie na niego przedziurkowanych wcześniej kartek, które następnie będą już trwale utrzymywane wewnątrz pierścieni – jednocześnie umożliwiając oczywiście swobodne przekręcanie kartek. Warto zwrócić uwagę, że grzbiety oferowane są w wielu różnych szerokościach. Dzięki temu dla niewielkiej liczby kartek będziemy mogli wybrać niewielki i dyskretny grzbiet, a dla grubej księgi odpowiednio większy.

3. Listwy zaciskowe

Wspomniane wcześniej grzbiety są bardzo praktyczne, jednak co jeśli chcemy połączyć zestaw kartek a nie chcemy lub nie możemy robić w nich dziurek? Wtedy dobrym wyborem są listwy zaciskowe. Są co prawda trochę droższe, mogą też pomieścić znacznie mniej stron, ale w wielu przypadkach są bardzo praktycznym rozwiązaniem

4. Folia do bindowania

Gdy już zbindujemy nasz materiał to warto zabezpieczyć efekt naszej pracy, aby zbyt szybko się nie uszkodził. Pewnym standardem jest wykorzystywanie folii do bindowania. To na ogół gruba folia (choć zdarzają się też cieńsze odpowiedniki), którą dziurkujemy i umieszczamy na górze naszego zestawu kartek, po czym bindujemy całość. Dzięki temu pierwsza strona naszego pakietu kartek staje się zabezpieczona.

5. Karton do bindowania

Wszystko co ma początek – ma też swój koniec. O tej maksymie powinniśmy pamiętać również przy bindowaniu. Dlaczego? Gdyż jeśli zabezpieczymy folią pierwszą kartkę, to wypadałoby zabezpieczyć też ostatnią. Tam zamiast folii sprawdzi się dostępny w wielu kolorach karton do bindowania.

6. Obwoluta do listew

Na koniec warto wspomnieć o mniej popularnym akcesorium jakim jest obwoluta do listew. Jej zastosowanie jest jednak bardzo proste – tak jak karton i folia chroniły nasze zbindowane kartki, tak tu obwoluta ma chronić kartki które spięliśmy wspomnianą wcześniej listwą zaciskową.

Jak widać, oprawa dokumentów jest dość prostym zagadnieniem i aby rozpocząć naszą przygodę z nią wystarczy poznać kilka powyższych przedmiotów i… zacząć je stosować, a z pewnością wprowadzimy większy porządek do naszych dokumentów.

Powiązane produkty