Kategorie

Jak ustalić podział obowiązków w firmie?

Autor     gru 18, 2018     Wszystkie    0 Komentarzy
Jak ustalić podział obowiązków w firmie?

Podział obowiązków w firmie jest jedną z podstawowych czynności, jakie musi wykonać przedsiębiorca. Oczywiście nie są to zasady sztywne, powinny być weryfikowane w trakcie rozwoju bądź zmian zachodzących w samym przedsiębiorstwie. 

Każdy, kto prowadzi firmę lub jest zatrudniony na stanowisku kierowniczym, musi podjąć decyzję dotyczącą prawidłowego podziału obowiązków wśród wszystkich pracowników. To bardzo ważny element, który powinien być poprzedzony odpowiednią analizą choćby samej struktury firmy. Musimy znać dokładnie kompetencje pracowników, układ zatrudnienia oraz zidentyfikowane i opisane procedury dotyczące systemu sprzedaży, obsługi klienta, czy produkcji.

Właściwy podział obowiązków w firmie

Bardzo istotne jest, aby ustalić jasno kto, za co odpowiada. Ułatwia to nie tylko delegowanie zadań, ale także rozliczanie poszczególnych pracowników z terminowości i jakości wykonywanych czynności. Podstawowa zasada, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, to dopasowanie zadań do konkretnego pracownika. Zazwyczaj jest tak, że dysponując zespołem ludzi, najwięcej pracy przekazujemy tym, którzy wykonają polecenie najlepiej. Prowadzi to niestety do nierównomiernego obciążenia pracą poszczególnych pracowników i tym samym dysproporcji w zespole, które w dłuższej perspektywie mogą być problemem wywołującym napięcia i konflikty.

Zacznij od siebie

Decydując się na podział obowiązków w firmie, powinniśmy rozpocząć od siebie, czyli od ścisłego kierownictwa. Jeśli w przedsiębiorstwie funkcjonuje zarząd lub wspólnicy, każdy powinien mieć jasno określone pola, w których podejmuje decyzje. Dodatkowo powinniśmy wskazać, kto zastępuje konkretną osobę, w razie jej nieobecności. Porządkuje to system w firmie, a pracownicy wiedzą, z kim powinni rozmawiać o konkretnych problemach. W momencie, kiedy kierownictwo będzie już odpowiednio dostosowane, powinniśmy zacząć weryfikować i ustalać obowiązki dla zespołu.

Modelowa struktura

Podejmując się opisania zadań dla poszczególnych pracowników, musimy odnieść ich rolę do ogólnej struktury firmy. Zakres obowiązków powinien odzwierciedlać to, co chcemy, aby na danym stanowisku było wykonywane. Prawidłowo sporządzony zakres czynności pozwoli nam usprawnić funkcjonowanie organizacji oraz efektywnie zarządzać poszczególnymi jej elementami. Należy pamiętać, aby ustalone zakresy były przekazane pracownikom w formie pisemnej. Najlepszym z możliwych jest rozwiązanie polegające na wręczaniu tego dokumentu pracownikowi wraz z jego zatrudnieniem. Jest to o tyle istotne, iż od początku wie on dokładnie, jakie są jego zadania w naszym przedsiębiorstwie i za co będzie odpowiedzialny. 

Podział obowiązków w firmie jest czynnością, którą często zostawiamy na dalszym planie. Nie można zapominać jednak, iż sprawnie funkcjonujący biznes to coś na kształt puzzli. Każdy element musi do siebie pasować. Tak też jest z pracownikami. Aby dobrze wpisywali się w misję przedsiębiorstwa, muszą dokładnie wiedzieć, jakie są nasze oczekiwania wobec nich. Jedynie prawidłowe opisanie ich zadań gwarantuje efektywne zarządzanie firmą, jako całością.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod