Kategorie

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - Co powinieneś wiedzieć?

Autor     sty 3, 2019     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Osobom podejmującym działalność gospodarczą często zdarza się powiązać obowiązek prowadzenia jej z...
Biuronimo.pl
Działalność gospodarcza w mieszkaniu - Co powinieneś wiedzieć?

Osobom podejmującym działalność gospodarczą często zdarza się powiązać obowiązek prowadzenia jej z koniecznością posiadania biura. Jednak utrzymanie takiego lokalu jest kosztowne. Działalność gospodarcza w mieszkaniu pozwoli uniknąć wielu wydatków.

Rejestracja oraz inne obowiązki

W celu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu trzeba ją zarejestrować, czyli uzyskać wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji Informacji Działalności Gospodarczej). Wygodnym rozwiązaniem będzie rejestracja działalności przez platformę ePUAP.

Celem ułatwienia przedsiębiorcom rozliczania kosztów uzyskania przychodu a także dla zapewnienia jawności wydatków, ustawodawca nakłada na przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w mieszkaniu obowiązek wydzielenia w nim części przeznaczonej na prowadzenie działalności.

Jeżeli część lub całość lokalu przedsiębiorcy przeznaczona jest w sposób całkowity do prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas jest on zobowiązany do zgłoszenia w starostwie zmiany sposobu użytkowania części lub całości lokalu i załączyć odpowiednie dokumenty.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze zwiększeniem hałasu oraz koniecznością przyjmowania klientów (prowadzenie salonu fryzjerskiego, gabinetu lekarskiego, stomatologicznego lub gabinetu medycyny estetycznej), należy zawiadomić wspólnotę mieszkaniową o prowadzeniu takiej działalności.

Wszelkie przychody i wydatki przedsiębiorca musi uwzględniać w kolumnie 13 księgi przychodów i rozchodów, może on się również posiłkować systemami księgowości internetowej.

Działalność gospodarcza w mieszkaniu- zalety

Wiele osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w mieszkaniu, ze względu na uniknięcie potencjalnych kosztów wynajęcia i utrzymania biura. Poza tym istnieją pewne rodzaje działalności gospodarczej, które nadają się do prowadzenia w domu (freelancerzy często pracują we własnym mieszkaniu).

Kolejną zaletą domowej działalności gospodarczej jest możliwość zaliczenia niektórych wydatków związanych z wynajęciem i utrzymaniem mieszkania do kosztów uzyskania przychodu. Wyliczenie czynszu za mieszkanie, w którym prowadzona jest działalność jest proste, wystarczy obliczyć stosunek procentowy części mieszkania (wyodrębnionej do prowadzenia dział.gosp.) do całości lokalu a następnie pomnożyć przez wartość wynikającą z faktury.

Koszty energii elektrycznej, ocieplenia, wody oraz gazu oblicza się tylko w zakresie, w jakim zużywa się te środki podczas prowadzenia działalności. Natomiast telefon oraz internet można rozliczyć na podstawie billingu (w kosztach uzyskania przychodu uwzględnić połączenia służbowe) albo określić procent kosztów, związanych z prowadzeniem działalności.

Wady prowadzenia działalności w mieszkaniu

To co może być zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w mieszkaniu, może być też wadą. Wiążę się to przede wszystkim z koniecznością zapłaty wyższego podatku od nieruchomości. Określona w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych maksymalna stawka dla budynków mieszkalnych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi obecnie 17,31 zł od metra kwadratowego powierzchni użytkowej., Zazwyczaj stawka podatku od nieruchomości ustalana jest na szczeblu gminnym, jednak nie może być ona wyższa od ustawowej stawki maksymalnej.

Ponadto, trzeba umieć rozgraniczyć wydatki na działalność gospodarczą od wydatków domowych, co wiąże się z koniecznością kupowania rzeczy na fakturę.

Działalność gospodarcza prowadzona w mieszkaniu może również powodować frustrację wynikająca z niemożliwości oddzielenia pracy od obowiązków domowych, a także życia prywatnego.

Podsumowanie

Działalność gospodarcza w mieszkaniu wiążę się ze spełnieniem podstawowych obowiązków wobec państwa, jednak pozwala na uniknięcie pewnych kosztów i zaliczenie części wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Wadą prowadzenia takiej działalności jest przede wszystkim przestrzeganie jawności wydatków i pilnowanie, żeby nie naruszyć przepisów prawa. Ponadto jest to rozwiązanie idealne dla ludzi, którzy potrafią oddzielić pracę od obowiązków domowych. Mamy nadzieję, że wytłumaczyliśmy z czym się wiąże działalność gospodarcza w mieszkaniu i zachęciliśmy Państwa do jej podjęcia.

Powiązane produkty